Loading
X
+90 224 249 13 31 | dtsefa@yahoo.com

Merak Ettikleriniz


Yirmi yaş dişi nedir?

Yirmi yaş dişleri çenenin en gerisindeki dişlerdir. Üçüncü büyük azı dişi olarak da isimlendirilen bu dişler genellikle yirmili yaşlarda sürerler. Yirmi yaş dişleri kısmen sürebildiği gibi tamamen kemik içerisinde gömülü de kalabilir.

Yirmi yaş dişleri ne tür zararlar verebilir?

Tam gömülü yirmi yaş dişler ağız içerisinde rahatsızlık vermese de röntgenle takibi gerekmektedir. Bazı durumlarda öndeki dişin köklerine baskı yapabilir ve köklere zarar verebilir ya da kist oluşturabilir. Aynı zamanda yirmi yaş dişlerini etrafında ağrı, kulağa yansıyan ağrı, ağız açıklığında kısıtlılık gibi semptomlarda oluşabilmektedir. En çok sorun çıkaranları ise kısmen gömülü yirmi yaş dişleridir. Rahatça temizlenemedikleri için kolayca çürüyebilmekte, diş eti iltihabına ve ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Yirmi yaş dişlerinin pozisyonları yer darlığı nedeniyle yanağa veya dile doğru sürerek kişinin yanağını, dilini ısırmasına neden olabilmektedir. Pozisyonu itibariyle temizlenemediği için çürük geliştiği ve komşu diğer dişleri etkilediği durumlarda çekilmelidir. Yarı gömülü, kısmen diş eti içinde kalmış yirmi yaş dişlerinde gıda artıkları birikip temizlenemediğinde diş eti iltihabı oluşabilir. Yirmi yaş dişleri diş diziminin bozulmasına, çapraşıklığa neden olması nedeniyle ortodontik tedavi gerektiği durumlarda da çekilmelidir. Yirmi yaş dişlerinin çevresinde kist oluşturursa ve bu durum ihmal edilirse kist çok fazla büyüyebilmekte, kemik kaybına yol açıp ilerleyen durumlarda çene kırıklarına sebep olabilmektedir. Damak protezi kullanacak hastalarda tamamen gömülü yirmi yaş dişleri varsa protez kullanımıyla bu dişler sürebilir dişlerin üzerine gelen protez baskısı nedeniyle ağrı oluşabilir ve protezin uyumu bozulabilir bu durumun oluşmasını engellemek için protez yapımı öncesi radyografik olarak değerlendirildikten sonra çekilmelidir.

Yirmi yaş diş çekimi nasıl yapılır?

-Önce panoramik röntgen çekilmeli ve dişin pozisyonu tespit edilmelidir
-Gerektiği durumlarda 3 boyutlu tomografi çekilmelidir ve dişlerin sinirlerle ve sinüslerle yakınlığı incelenmelidir
-Klinik ortamda ve steril şartlarda çekim yapılmalıdır
-Lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturulur
-Diş çekimi yapılır ve dikiş atılarak bölgenin kolay iyileşmesi sağlanır

Yirmi yaş diş çekimi sonrası neler yapılmalıdır?

-Diş çekimi yapıldıktan sonra 30 dk tampon uygulanır
-Çekim sonrası soğuk uygulanması şişlik ve ağrıyı azaltacaktır.
- Antibiyotik , ağrı kesici ve ağız gargarası kullanılması gerekebilir.
-Sigara kullanan hastalar 24 saat süreyle sigara içmemelidir.
-Dikişler 1 hafta sonra alınarak yara bölgesi kontrol edilir.

İmplant nedir?

Diş implantları ağızda eksik dişlerin yerine konması amacıyla genellikle titanyumdan hazırlanan yapay diş kökleridir. İmplant materyali olarak titanyum kullanılmasının nedeni vücut dokularıyla uyumlu olması ve dirençli bir materyal olmasıdır. İmplantın başarısındaki önemli faktörler; doğru çapta ve dizaynda implantın seçilmesi, hastanın kemik durumu, hekimin bilgi ve tecrübesi, tedavi ortamının sterilizasyonu gibi faktörlerlere bağlıdır.

Her hastaya implant tedavisi uygulanabilir mi?

İmplantlar belirli genişlik ve uzunluğa sahip olduğundan implant yapılacak bölgedeki çene kemiğinin bu implant vidasını yerleştirebilecek yeterli genişlik ve yüksekliğe sahip olmalıdır. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkilemektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyebilecek bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak çok genç hastalarda kemik gelişimi tamamlanmadıysa implant uygulanması tercih edilmez.

Diş implantı nasıl uygulanır?

3 aşamadan oluşur
1-Muayene
-Önce hastaya ağız muayenesi yapılır ve hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Röntgen çekilir. Dişeti tedavisinin gerekip gerekmediği değerlendirilerek, gerekliyse tedavisi yapılır. Hastanın diş fırçalama alışkanlığı ve varsa bruksizm gibi dişleri gıcırdatma alışkanlıkları tespit edilir. Yeterli miktarda kemik olup olmadığına bakılır. Eğer yetersizse, kemik bazı yöntemlerle kalınlaştırılır.

2-Tedavi planlaması
İmpant yapılacak bölgenin dokusuna bakılır. İlgili bölgeye kaç implant uygulanacağı yapılacak implantın boyu ve çapı belirlenir.

3-İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi
Dişetine küçük bir kesi atılarak çene kemiğinin içerisine bir yuva oluşturulur. İmplant vidasının yerleşeceği yer açılır ve çapı belirlenmiş olan vida bu bölgeye yerleştirilir.

İmplant tedavisi uygulamasında ağrı olur mu?

Operasyon genellikle lokal anesteziyle yapılmaktadır fakat genel anestezi de uygulanabilmektedir. Diş implantı uygulamasından sonra çok büyük bir ağrı duyulmamaktadır oluşabilecek ağrı ise basit ağrı kesiciler ile önlenebilmektedir.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

İmplant üzeri yapılacak protezler hastanın kendisinin takıp çıkarabileceği protezler olabileceği gibi sabit yani takıp çıkarılmayan protezlerde olabilmektedir. Her iki protezinde avantaj ve dezavantajları vardır. Diş hekimi hastasına en uygun olan planlamayı hastasına tedavi başında anlatacaktır.

İmplant tedavisinin avantajları

Alt çenede tamamen dişlerini kaybetmiş protez kullanan hastalar protezin hareketine bağlı sürekli vuruk ve besinleri iyi çiğneyememekten şikayet ederler. Bu durum çene kemiklerini erimesiyle daha da artar. İmplant hem bu şikayetleri önler hem de çene kemiğinin erimesini engellemiş olur Üst çenede tamamen dişlerini kaybetmiş protez kullanan hastalarda protez tad alma duyusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir. İmplant tedavisi bu durumu düzeltmektedir. Alt ve üst dişlerini kaybetmiş protez kullanan hwastalarda kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü ve yapılan köprü protezde sağlam dişlerin kesilmesine neden olmaktadır. implant sayesinde sağlam dişler korunmuş ve estetik düzeltilmiş olur. Tek diş eksikliklerinde de implant komşu dişlerin kesilmesini önlemektedir.

İmplantların ömrü kaç yıldır?

İmplantların ağızda 30 yıl sorunsuz kaldığı görülmüştür ancak beklenti bundan kısadır. Bir çok faktör etkilemektedir hastanın sağlığı ve implantların bakımı en önemli iki tanesidir. Sonuçta implantlar ağızda bir ömür boyu kullanılabilir. İmplantları vücut tarafından reddedilme riski bulunmamaktadır ve tıbbi litaratürde implantların kansere neden olduğu hiçbir hasta bulunmamaktadır.